نکته هایی برای اولین سفر خارجی

 

تجربۀ اولین سفر به خارج از کشور، تجربه‌ای هیجان‌انگیز و شیرین است؛ البته گاهی استرس‌زا و غافلگیرکننده‌ هم هست! در آن سوی مرزها، تجربه‌های فراوانی به انتظار شما نشسته‌اند؛ برای سازگار ساختن خود با محیط باید پول و زمان زیادی هم صرف کنید؛ اما این انطباق غیرممکن نخواهد بود. بدیهی است که در امتداد این راه دچار اشتباهاتی هم شوید؛ اما این مقاله قصد دارد در مدیریت موقعیت‌های نامطلوبی که معمولا در سفرهای اول رخ می‌دهد، کمکتان کند.

 

 

 

تجربۀ اولین سفر به خارج از کشور، تجربه‌ای هیجان‌انگیز و شیرین است؛ البته گاهی استرس‌زا و غافلگیرکننده‌ هم هست! در آن سوی مرزها، تجربه‌های فراوانی به انتظار شما نشسته‌اند؛ برای سازگار ساختن خود با محیط باید پول و زمان زیادی هم صرف کنید؛ اما این انطباق غیرممکن نخواهد بود. بدیهی است که در امتداد این راه دچار اشتباهاتی هم شوید؛ اما این مقاله قصد دارد در مدیریت موقعیت‌های نامطلوبی که معمولا در سفرهای اول رخ می‌دهد، کمکتان کند.

 

‌رزرو

 

باید همه‌چیز را از قبل چک کنید تا وقتی به مقصدتان رسیدید، به مشکل خاصی برنخورید. حتما باید محل اقامتی امن و مناسب رزرو کرده و گزینه‌هایی برای خرید غذای سالم پیش رو داشته باشید. این امر تردید‌ها و نگرانی‌های شما را کاهش خواهد داد و وقتی بدانید تغذیۀ کامل و جایی برای استراحت دارید، پشتتان گرم‌تر خواهد بود. در طولانی‌مدت، انعطاف‌پذیری بیشتری با محیط‌های جدید خواهید یافت. اگر بخواهید می‌توانید مسیر سفرتان را تغییر دهید؛ همچنین می‌توانید از فرصت‌هایی که در طول راه برایتان پیش می‌آید بیشترین استفاده را ببرید.

 

مشاور سفر به چه دردی می‌خورد؟

 

امروزه بیشتر مردم می‌توانند با استفاده از رایانه یا حتی تلفن همراه خود و اتصال به اینترنت، یک سفرِ کامل و بی‌نقص را برای خودشان رقم بزنند؛ اما اگر قصد سفر به مقصد جدیدی را دارید، استفاده از مشاور سفر بهترین گزینه برای شماست. یک مشاور سفر با مسائلی که مربوط به سفر می‌شود آشنایی بیشتری دارد و نهایت تلاشش را می‌کند که شما پروازی امن به مقصد داشته باشید و در هتل‌های مناسب اقامت کنید. از مشاور سفر برای رزرو پروازها و هتل‌ یا هتل‌های محل اقامت خود کمک بگیرید. به یاد داشته باشید اگر این سفر را به صورت پکیج یا بسته‌های تور انجام دهید، برایتان مقرون‌به‌صرفه‌تر و راحت‌تر خواهد بود.

 

مقابله با وحشت

 

هر زمان که مشکلی پیش می‌آید یا خللی در برنامه‌ریزی‌های شما رخ می‌دهد، امکان دارد دچار وحشت شوید. این نوع واکنش کاملا طبیعی است و باید بدانید که چطور می‌شود از پیش با این مسئله مقابله یا حتی از آن پیشگیری کرد. شاید در سفر خود دچار اشتباه شوید؛ سوار هواپیمای اشتباه شوید یا هتلی به‌جز هتل مورد نظرتان را رزرو کنید. فقط کافی‌ست لحظه‌ای آرام بگیرید و سعی کنید مشکل را حل کنید. اگر عصبی و مضطرب شوید، هیچ فایده‌ای برایتان نخواهد داشت که هیچ، اوضاع را بدتر هم خواهد کرد.

 

مراقب کلاهبردارها باشید

 

خدا نکند در سفر اولتان به مقصدی جدید، گیر یک کلاهبردار بیفتید! البته اگر هم چنین اتفاقی بیفتد، باید بدانید که چطور چنین موقعیتی را اداره کنید. کلاهبردارها معمولا دوست دارند به سراغ مسافران و گردشگران ساده‌لوح و تازه‌کار بروند، چون این‌ها طعمه‌های ساده‌ای برای آنها به شمار می‌روند. سروکله زدن با کلاهبردارها کار ساده‌ای نیست؛ به‌خصوص اگر از آن حرفه‌ای‌هایش باشند! همیشه مراقب کلاهبردارها باشید و بدانید که هر کسی که سرِ راهتان سبز می‌شود آدم قابل اعتمادی نیست؛ مخصوصا اگر کسی از شما کاری می‌خواهد که پول هم در آن دخیل است، هرگز مقدار زیادی پول را رو نکنید و خود را در معرض خطر قرار ندهید.

 

مراقب هزینه‌های سفر باشید

 

وقتی به مکان جدیدی سفر می‌کنید، بهتر است فرض کنید که قیمت همه چیز، بیشتر از آن چیزی‌ست که فکرش را می‌کنید. این شامل قیمت پرواز، غذا، نوشیدنی و حتی هتل می‌شود. این‌ها احتمالا بیشتر از آن چیزی که فکر می‌کردید هزینه برمی‌دارد. شاید آخرسر دوبرابرِ آن چیزی که برنامه‌ریزی کرده‌اید خرج کنید؛ بنابراین باید حسابِ کار را بکنید و بیشتر از آنچه حساب و کتاب کرده‌اید پول به همراه داشته باشید.

 

چمدان‌های سنگین

 

هر بار که تصمیم به سفر می‌گیرید حتما لازم نیست کیسه‌خوابتان را هم با خود همراه کنید؛ مگر اینکه بخواهید جایی در دل طبیعت و بدون سقفی در بالای سرتان کمپ بزنید. کیسه‌های خواب در هر سفری به‌دردبخور نیستند و در بیشتر سفرها استفاده نمی‌شوند؛ به علاوه، برداشتن بیش‌از‌حدِ لباس‌، کفش، لوازم بهداشتی و ... نیز فقط بارتان را سنگین می‌کند، چون در صورت لزوم می‌توانید در سفر بخشی از آنها را بخرید. هیچ نیازی به یک جعبۀ کمک‌های اولیۀ بزرگ نیست، فقط چند قلم از موارد ضروری‌اش کفایت می‌کند. در مورد لباس‌ها و کفش‌ها هم، فقط دو سه جفت کفش، دو شلوار و سه چهار پیرهن یا تی‌شرت کافی خواهد بود. چمدانتان را بیخودی سنگین نکنید!

 

خرید‌های سنگین

 

اولش که به شهر یا کشور جدیدی قدم می‌گذارید، شاید خرید کردن برایتان وسوسه‌انگیز باشد؛ اما به هنگام سفر در یک کشور خارجی باید حواستان به جیبتان هم باشد! چیزهایی که واقعا نیاز ندارید را نخرید، چون علاوه بر خرج‌های غیرضروری، با این کار، دزدها و کلاهبردارها را هم به سوی خود جلب می‌کنید.

 

 

تهیه کننده : امیرحسین معینی

 

www.moeingasht.ir